Blog

17 Mart 2017 – “Her Lens Her Göze Uymaz!”

Elazığ Universal Göz Merkezi Baş Hekimi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr Sermal Arslan, Kozmetik lensler satın alınmadan önce göz doktoruna müracaat edilerek lens muayenesi yaptırılmasını gerektiğini söyledi.

Günümüzde kozmetik lens kullananların sayısı giderek artıyor. Renkli göze sahip olabilmek için kadınlar kozmetik lenslere yöneliyor. Kozmetik lens satın alınmadan önce bir göz doktoruna başvurmak gerekli. Elazığ Universal Göz Merkezi Baş Hekimi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr Sermal Arslan, kozmetik lenslerin kullanımı ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Lenslerin doktor kontrolünde satın alınması gerektiğine dikkat çeken Arslan, “Kozmetik lensler alınmadan önce bir göz doktoruna müracaat edilerek doktorla görüşüp detaylı bir göz ve lens muayenesi yaptırılmalıdır. Çünkü her kişinin göz büyüklüğü ve yapısı aynı değildir. Doktor tarafından gözün çapının ölçülmesi gerekir. Her lensin çapı her göze uymaz. Kişinin göz korneası dik olabilir. Kişinin gözüne uygun boyutta lensler kullanılmalıdır. Lensler doktor reçetesinde olmadan satın alınmamalıdır” dedi.

‘AKŞAM YATMADAN ÖNCE LENSLER ÇIKARILMALI’

Kozmetik lenslerle uyumanın göz sağlığı açısından sakıncalı olabileceğini dile getiren Arslan, “Kozmetik açıdan kullanılan lenslerde hasta lensin temizliğine dikkat ettiği sürece kullanılmasında bir sakınca yoktur. Lens takılmadan veya çıkarılmadan önce eller güzelce yıkanmalıdır. Kozmetik açıdan takılan renkli lenslerin akşamları yatmadan önce çıkarılmasını öneriyorum. Göz sağlığı açısından lensler sürekli olarak takılmamalıdır. Çünkü korneanın hava alması gerekir. Kornea damarsız bir yapıdadır lensler takıldığında korneanın gaz geçirgenliğini azaltmış oluruz. Ayrıca kozmetik lenslerle denize girilmemesini tavsiye ediyorum” diye konuştu.

‘SAĞLIK AÇISINDAN HİYJENE DİKKAT ETMELİYİZ’

Kozmetik lenslerin akşam çıkarıldıktan sonra kendi solüsyonun içerisine koyulması gerektiğini söyleyen Arslan, şunları ifade etti: “Kozmetik lensler takılmadan önce protein solüsyonlarıyla yıkanıp takılmalıdır. Kozmetik lensler şeffaf lenslere oranla daha kalın bir yapıdadır. Gözde batma hissi verir ve gözün yapısına uygun değildir. Her zaman gözde kalmamak şartıyla kullanılabilir. Kozmetik lensler çeşitlerine göre 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık kullanma periyotları vardır. Fakat biz genellikle 1 ay süreyle kullanılabilen lensleri tercih edilmesini öneriyoruz. O lenslerinde günlük çıkarılıp takılması gerektiğini tavsiye ederiz. Günlük yaşamda iş yoğunluğundan dolayı bazen hastalarımız lenslerini gece de kullanmak durumunda kalıyorlar. Bu nedenle onlara gecede kullanabilen lensleri tercih etmeleri gerektiğini söylüyoruz. Gece kullanıma uygun lenslerinde 10 günde bir çıkarılıp solüsyonda 1-2 saat bekletip kullanmaya devam edilmelidir.”